EPOW-24-60
Hardened NEMA TS2 Power Supply 24V 60W
Downloads
With a wide operating temperature range of -40 to 75°C (-40 to 167°F) and built with an aluminum fanless design, EtherWAN’s EPOW-24-60 is a 24V 60W hardened power supply designed to operate in the most extreme environments. The EPOW-24-60 has a 60W power budget and built in over-voltage and short-current protection, making it a perfect and reliable solution for PoE applications.
EtherWAN — "When Connectivity is Crucial."
Reliable Power Delivery
- Active built-in PFC for max power distribution efficiency
- Constant voltage across output terminal
Hardened-Grade for Non-Ventilated & Harsh Environments
- Wide operating temperature range -40 to 75°C (-40 to 167°F)
- Fanless operation
- IP67 total dust protection and water resistance
NEMA TS2
- Complies with NEMA TS1 & TS2 electrical and temperature requirements for traffic control equipment
- High impact, thermal shock, and electrical noise resistance
Easy Install
- AC and DC cables pre-attached
- Mounting holes to install outdoors and or in cabinets
Power
Physical
| Environmental
Regulatory
Warranty
Model
| EPOW-24-60 | Power Supply, Hardened ( -40°C - +75°C) External 100-277 VAC Input; NEMA-TS2 rated; 60W, 24VDC, 0-11.1A with Open Wire (US Plug) |